Obserwuj

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use

Jak wgrać pliki strony na serwer FTP przez FileZilla?

FileZilla to jeden z najpopularniejszych i wszechstronnych klientów FTP, służący do przesyłania plików na serwer. Zwłaszcza jeśli właśnie kupiłeś hosting lub aktualizujesz swoją witrynę, nauczenie się, jak przesłać stronę WWW na serwer, jest niezbędnym krokiem do umieszczenia treści w Internecie. FTP (File Transfer Protocol) to jedna z tradycyjnych metod przesyłania plików z komputera lokalnego na serwer, a FileZilla upraszcza ten proces. Pokażę Ci jak to zrobić.

Przesyłanie danych na serwer FTP: dostępne metody

Przesyłając pliki na serwer, masz dwie główne możliwości: użyj klienta FTP, takiego jak FileZilla, lub internetowego menedżera do zarządzania plikami, takiego jak WebFTP (dostępnego np. w DirectAdmin). Obie metody umożliwiają zarządzanie plikami na serwerach WWW, różnią się jednak kilkoma funkcjami, które mogą być przydatne przy przesyłaniu plików.

Przykładowo FileZilla nie może rozpakować archiwum .ZIP na serwerze, ale będzie lepsza, gdy zechcesz przesłać dużo plików lub pliki dużych gabarytów. Dzięki FileZilla zachowasz nieprzerwany proces przesyłania, a za pomocą WebFTP możesz później wykonywać dodatkowe, wygodne operacje, jak rozpakowanie .ZIP czy edycję i tworzenie plików na żywo.

Advertisement

Dlatego warto znać wszystkie metody przesyłania plików, aby jak najlepiej wykorzystać ich możliwości i funkcje. Obserwuj mojego bloga, aby dowiedzieć się więcej o obsłudze terminala, SSH, zarządzaniu plikami przez API czy wgrywaniu danych na hosting z kopii zapasowej.

Jak przesłać pliki strony internetowej na serwer FTP za pomocą FileZilla?

Pierwszym krokiem do przesłania plików na serwer za pomocą FileZilla jest pobranie aplikacji z oficjalnej strony internetowej. Upewnij się, że wybierasz wersję odpowiednią dla swojego systemu operacyjnego, niezależnie od tego, czy jest to Windows, macOS czy Linux. Kolejnym krokiem jest instalacja, jest ona prosta i szybka: wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Aby połączyć się z serwerem poprzez FileZilla, będziesz potrzebować danych swojego konta FTP dostarczonych przez dostawcę usług hostingowych:

  • Serwer/Host: Adres serwera FTP, zwykle w formacie adresu domeny lub adres IP.
  • Port: Ogólnie domyślny port dla FTP to 21. Jeśli używasz SFTP, port to 22.
  • Nazwa użytkownika i hasło: dane uwierzytelniające FTP przesłane do Ciebie przy zakupie hostingu.

Jeśli wszystko jest poprawnie skonfigurowane, w prawym panelu FileZilla zobaczysz strukturę folderów serwera​, a po lewej stronie swojego dysku komputera. Teraz przeciągnij po prostu pliki/fodery z lewego okna do właściwej lokalizacji, katalogu, w prawym oknie.

Przesyłanie plików na serwer FTP

Interfejs FileZilla został zaprojektowany tak, aby był intuicyjny. Po udanym logowaniu po lewej stronie zobaczysz pliki na komputerze lokalnym, a po prawej pliki na serwerze.

Aby umieścić swoją witrynę w Internecie, wystarczy zaznaczyć pliki w lewym panelu i przeciągnąć je do prawego panelu, który reprezentuje Twój serwer. Opcjonalnie kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz Wyślij lub Dodaj pliki do kolejki.

FileZilla ma opcję kolejkowania plików, co oznacza, że ​​możesz dodawać wiele plików do przesłania po kolei, bez konieczności monitorowania każdego pojedynczego transferu. Jeśli dodatkowo transfer zostanie przerwany, istnieje opcja jego wznowienia. Tego typu funkcje sprawiają, że FileZilla jest znacznie bardziej niezawodna niż chociażby WebFTP, szczególnie gdy chcesz szybko i bez zakłóceń wysłać witrynę internetową na serwer.

Zwróć jednak uwagę, że FileZilla nie oferuje bezpośredniej edycji plików na serwerze FTP. Jeśli więc zechcesz, np. edytować .htaccess, zmienić ustawienia wp-config.php czy napisać stronę w HTML od zera – będziesz potrzebował osobnego narzędzia. Z kolej kiedy korzystasz z WebFTP, np. menedżera plików w panelu DirectAdmin, możesz edytować i tworzyć pliki online, a dodatkowo obsługiwać archiwum, np. .ZIP. Co jest bardzo wygodne, gdy przesyłasz rozbudowane struktury katalogów i plików, np. instalację WordPress.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement