FileZilla to jeden z najpopularniejszych narzędzi do przesyłania plików pomiędzy komputerem a serwerem. Niezależnie od tego, czy chcesz przesłać pliki na serwer, czy pobrać kopie zapasowe, FileZilla obsługuje protokoły takie jak FTP , FTPS i SFTP , ułatwiając bezpieczne i wydajne przesyłanie danych. Po zakupie hostingu FileZilla staje się doskonałą opcją do przesłania strony internetowej na serwer lub zarządzania nią poprzez przyjazny graficzny interfejs. A w tym artykule pokażę Ci, w jaki sposób skonfigurować ten program. Zapraszam!
- Co to jest FileZilla i do czego służy FTP?
- Jakich informacji potrzebuję, aby skonfigurować połączenie FTP?
- Skąd pobrać i jak zainstalować FileZilla
- Konfiguracja FileZilla: skonfiguruj połączenie FTP krok po kroku
Co to jest FileZilla i do czego służy FTP?
Na moim blogu znajdziesz wiele artykułów o klientach FTP i konfiguracji usług hostingowych, dlatego tylko przypomnę Ci teraz najważniejsze infrmacje:
- FileZilla to klient FTP (File Transfer Protocol), który umożliwia przesyłanie plików pomiędzy komputerem a serwerem internetowym.
- FTP to jedna z najstarszych i najbardziej niezawodnych metod wykonywania tego typu zadań, chociaż obsługuje także bezpieczniejsze wersje, takie jak FTPS i SFTP. Jego główną funkcją jest umożliwienie użytkownikom przesyłania, pobierania i zarządzania plikami na zdalnych serwerach.
Dzięki FileZilla możesz nie tylko umieścić stronę internetową w Internecie , ale także wykonywać takie zadania, jak edycja plików bezpośrednio na serwerze lub synchronizacja folderów.
Jakich informacji potrzebuję, aby Konfiguracja FileZilla przebiegła pomyślnie?
Zanim zaczniesz korzystać z FileZilla , będziesz potrzebować kilku ważnych informacji od swojego dostawcy usług hostingowych. Są to:
- Serwer lub host: Adres serwera FTP, który może być np. adres domeny przypiętej do hostingu lub jego adres IP.
- Port: Standardowy port FTP to 21 , a SFTP używa portu 22 .
- Nazwa użytkownika i hasło: dane uwierzytelniające otrzymane od dostawcy usług hostingowych. Upewnij się, że masz je pod ręką.
- Protokół: W przypadku połączeń nieszyfrowanych można używać protokołu FTP , ale w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych zaleca się używanie protokołu SFTP lub FTPS.
W zależności od dostawcy usług hostingowych, danymi dostępu do serwera FTP, użytkownikiem, może być po prostu nazwa serwera i hasło dostępu lub nowy, stworzony w panelu użytkownik, lub kilku użytkowników. Czasami mogą oni mieć nawet przydzielone zasoby, do których uzyskają dostęp.
Skąd pobrać i jak zainstalować FileZilla
To wbrew pozorom dobre pytanie, ponieważ gdy wpiszesz w wyszukiwarce internetowej hasło: skąd pobrać FileZilla, FileZilla instalacja czy Zainstaluj FileZilla, wyskoczy Ci wiele stron internetowych, oferujących pliki do pobrania. FileZilla to darmowy projekt i jest dostępny na oficjalnej stronie projektu. Pobierając ze źródła, możesz mieć pewność, że aplikacja jest wolna od wirusów, itp..
- Pobierz FileZilla: Odwiedź oficjalną stronę FileZilla, aby pobrać najnowszą wersję. FileZilla jest dostępna dla systemów Windows, macOS i Linux.
- Instalacja: Po pobraniu uruchom instalator. Postępuj zgodnie ze zwykłymi krokami instalacji, akceptując warunki i wybierając domyślną lokalizację instalacji. Proces ten jest dość szybki i prosty.
- Uruchom FileZilla: Po zakończeniu instalacji FileZilla otworzy się automatycznie, jeśli podczas procesu wybierzesz tę opcję. W przeciwnym razie możesz uruchomić program z menu Start lub pulpitu.
Kiedy już zainstalujesz i uruchomisz aplikację FileZilla, rozpocznij konfigurację. To naprawdę proste, ale upewnij się, że posiadasz wszystkie dane dostępu do serwera FTP.
Konfiguracja FileZilla: połączenie FTP krok po kroku
Masz możliwość skonfigurowania połączenia FTP w FileZilla na dwa sposoby – szybkie połączenie i zapisane połączenie.
Po uruchomieniu FileZilla, na górze ekranu znajdziesz pola konfiguracji połączenia FTP. Możesz od razu podać wszystkie dane dostępu i kliknąć Szybkie łączenie.
- Serwer: Adres serwera FTP, który może być np. adres domeny przypiętej do hostingu lub jego adres IP.
- Nazwa użytkownika i hasło: dane uwierzytelniające otrzymane od dostawcy usług hostingowych. Upewnij się, że masz je pod ręką.
- Port: Standardowy port FTP to 21 , a SFTP używa portu 22.
![](https://mamserwer.pl/wp-content/uploads/2024/09/filezilla_2.png)
Kliknij Szybkie połączenie. To proste, prawda? Teraz na dole okna aplikacji znajdziesz dwa obszary, jeden to Twój lokalny dysk, drugi to zawartość Twojego serwera.
![](https://mamserwer.pl/wp-content/uploads/2024/09/filezilla_5-1024x502.png)
Możesz także zapisać swoje połączenie, aby wygodnie zarządzać nim w przyszłości:
- Otwórz Menedżera witryny: Z górnego paska narzędzi FileZilla wybierz opcję Plik > Menedżer witryny. Tutaj wpiszesz dane swojego serwera.
![](https://mamserwer.pl/wp-content/uploads/2024/09/FileZilla_konfiguracja3.png)
- Utwórz nowe połączenie:
- Kliknij opcję Nowa witryna i wprowadź opisową nazwę połączenia.
- W obszarze Protokół wybierz opcję FTP lub SFTP , w zależności od tego, co obsługuje Twój serwer.
- W obszarze Serwer wprowadź adres FTP swojego dostawcy, na przykład adres domeny lub adres IP hostingu.
- Wprowadź nazwę użytkownika i hasło dostarczone przez hosting.
- Jeśli korzystasz z protokołu FTPS lub SFTP , pamiętaj o wybraniu odpowiedniego typu szyfrowania (np. „Wymaga protokołu FTP przez TLS” w przypadku protokołu FTPS).
- Połącz się z serwerem: Po wprowadzeniu wszystkich informacji kliknij opcję Szybkie połączenie lub Połącz . Jeśli połączenie się powiedzie, w prawym panelu FileZilla zobaczysz listę plików na serwerze zdalnym.
![](https://mamserwer.pl/wp-content/uploads/2024/09/filezilla-Konfiguracja4.png)