Obserwuj

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use

Kim jest rejestrator i co robi rejestr domen internetowych?

Szeroko pojęty świat Internetu, a przez to i świat usług hostingowych, domen internetowych to złożony, regulowany przez szereg podmiotów system, w którym wszyscy razem dbają o to, aby każda nazwa domeny była unikalna i poprawnie funkcjonowała w Internecie. Tymi podmiotami są: rejestr domen, rejestrator domen i oczywiście rejestrujący domeny. Chociaż te słowa mogą wydawać się podobne, każde z nich odgrywa fundamentalną rolę w cyklu życia domeny.

Kto jest rejestratorem domeny?

Zacznę od środkowego podmiotu, rejestratora. Rejestratorem domen jest firma akredytowana przez organizacje międzynarodowe takie jak ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadawanych Nazw i Numerów) lub podmioty krajowe takie jak NASK w Polsce w zakresie rozszerzenia .pl . Firmy te są pośrednikami pomiędzy abonentem/rejestrującym (osobą lub podmiotem chcącym zarejestrować domenę) a rejestrem, czyli organem zarządzającym bazą nazw domen. Przykładowymi rejestratorami są między innymi Home.pl, Nazwa.pl, SEOHOST.pl, Atthost.pl i wielu innych.

Rolą rejestratora jest ułatwienie rejestracji domeny, umożliwienie corocznego odnowienia domeny oraz zapewnienie wsparcia technicznego. Ponadto wielu rejestratorów oferuje również usługi dodatkowe, takie jak hosting, certyfikaty SSL i ochrona prywatności w rekordach WHOIS.

Advertisement

W praktyce rejestrator domeny jest tym podmiotem, który nas najbardziej interesuje, gdyż dzięki niemu rejestrujemy domenę, utrzymujemy i obsługujemy technicznie.

Rejestr, rejestrator i rejestrujący: kto jest kim?

Jednak sam rejestrator domen internetowych nie wystarczy. Bowiem w procesie rejestracji domeny biorą udział trzy podmioty, o których już wspomniałem, a teraz przybliżę Ci je:

  • Rejestr domen internetowych: Jest to organizacja utrzymująca bazę danych wszystkich nazw domen dla danego rozszerzenia, np. ICANN dla domen globalnych lub EURid dla domen .eu. Określa także zasady rejestracji i odnawiania domen w ramach swojej jurysdykcji.
  • Rejestrator: Jest to podmiot akredytowany przez rejestr do oferowania usług rejestracji domen użytkownikom końcowym. Abonent wnosi opłatę do rejestratora, który w imieniu klienta dokonuje rejestracji domeny w rejestrze domen internetowych i wprowadza domenę do sieci Internet.
  • Abonent/Rejestrujący: Jest to „właściciel” domeny, czyli osoba lub firma, która zarejestrowała domenę za pośrednictwem rejestratora i ma prawo z niej korzystać, o ile przestrzega ustalonych zasad odnawiania.

Oto kilka najważniejszych rejestrów domen:

  1. NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) – zarządza domeną krajową .pl. Jest to oficjalny rejestr dla domen z rozszerzeniem .pl i odpowiada za utrzymanie bazy domen polskich oraz regulowanie zasad rejestracji. Jeszcze do niedawna także zajmował się rejestrowaniem domen, dziś przeniósł tę odpowiedzialność na rejestratorów.
  2. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – to globalna organizacja, która nadzoruje rejestry domen najwyższego poziomu (gTLD) oraz domeny globalne takie jak .com, .org, .net, itp. ICANN jest również odpowiedzialny za system DNS i dystrybucję adresów IP​.
  3. EURid – odpowiada za domeny europejskie z rozszerzeniem .eu. Rejestracja domen .eu jest dostępna dla firm, instytucji oraz obywateli Unii Europejskiej​.
  4. DENIC – rejestr dla niemieckiej domeny krajowej .de. Jest to jeden z największych rejestrów w Europie, zarządzający ogromną liczbą zarejestrowanych domen.

Najtańsza rejestracja domen internetowych

Kiedy już rozmawiamy o rejestratorach i rejestrach, pewnie zastanawiasz się, kto jest obecnie najtańszym rejestratorem domen w Polsce. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na polskim rynku duże znaczenie ma jednakowo cena rejestracji domeny internetowej oraz cena odnowienia domeny internetowej.

Różnice pomiędzy cenami, zarówno w ich wartości, jak i definicji sprawiają, że najtańsi rejestratorzy domen internetowych, u których kupisz nową domenę, nowy adres, na rok, za przysłowiowy bezcen – za kilka złotych, często bywają najdroższymi rejestratorami w przypadku odnowienia domeny na kolejny rok i następne lata. Sam przyznaj, że jest duża różnica w utrzymaniu domeny przez 2 lata, gdy płacisz łącznie 70 zł, a 250?

Dlatego zapraszam Cię do osobnego artykułu, w którym poznasz wybranych rejestratorów domen, ceny rejestracji i odnowienia domeny .pl i dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed rejestracją adresu internetowego.

Czy jestem właścicielem domeny internetowej?

Jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości jest to, czy rejestrując domenę stajesz się jej właścicielem na zawsze. Odpowiedź jest taka, że ​​nie możesz kupić domeny na stałe. Domeny są rejestrowane na okresy odnawialne (zwykle od 1 do 10 lat), a jeśli rejestracja nie zostanie odnowiona, domena zostać zarejestrowana ponownie przez inną osobę (lub jest przechwytywana przez giełdy domen, itp).

Zatem, zamiast „posiadać” domenę, rejestrujący ma wyłączne prawo do korzystania z niej tak długo, jak długo będzie ona aktualizowana w ramach odnowień. Czyli tak długo, jak będzie przedłużał jej ważność i aktywność.

Warto, abyś pamiętał, że fakt, że używałeś jakiejś domeny, być może była ona ważna dla Ciebie, ale nie opłaciłeś jej i po powrocie domeny do puli nazw wolnych, zarejestrował ją inny podmiot, nie oznacza, że przysługuje Ci ponowne prawo do pierwokupu czy odzyskania domeny. Najczęściej takie spory rozwiązywane są w drodze odsprzedaży domeny przez nowy podmiot, w ostateczności przez sąd arbitrażowy.

Podsumowując, rejestrator to podmiot ułatwiający proces rejestracji i odnawiania domeny, natomiast rejestr to podmiot prowadzący oficjalną bazę danych. Ze swojej strony rejestrujący to ten, który nabywa prawo do korzystania z domeny na określony czas, ale zawsze z zastrzeżeniem zasad odnawiania.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement