Obserwuj

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use

Jak dodać kod HTML do strony lub wpisu WordPress?

Laptop zawierający kod HTML do strony Wodpress Laptop zawierający kod HTML do strony Wodpress

Edytowanie i dodawanie własnego kodu HTML w WordPress to umiejętność, która znacząco zwiększy funkcjonalność i estetykę Twojej strony. Wyobraź sobie, że tworzysz tabelę i chcesz edytować jej kolory lub dodać atrybut alt do linku URL. W tym artykule przedstawię różne metody na dodawanie i edytowanie kodu HTML, co pozwoli Ci na pełne dostosowanie strony do swoich potrzeb.

Jaką rolę odgrywa HTML w edycji strony WordPress?

HTML, czyli HyperText Markup Language, jest podstawowym językiem używanym do tworzenia struktur stron internetowych. Dzięki HTML możesz definiować nagłówki, akapity, listy, linki, obrazy i wiele innych elementów.

W WordPressie, mimo że wiele funkcji można wykonać za pomocą edytorów wizualnych, znajomość HTML pozwala na precyzyjne dostosowanie wyglądu i funkcjonalności strony do indywidualnych potrzeb.

Advertisement

Możesz na przykład dodać unikalne style lub skrypty, które nie są dostępne w standardowych ustawieniach edytora. Oczywiście WordPress oferuje wiele opcji jak wtyczki, które mogą zastąpić Ci ręczne „grzebanie” w kodzie HTML, ale czasami zwyczajnie zechcesz edytować drobny element i nie będziesz miał czasu na poszukiwanie innych narzędzi, jak edytor HTML.

Dodawanie własnego HTML do strony WordPress

Dodanie własnego kodu HTML do strony lub posta w WordPressie jest bardzo proste, dzięki edytorowi blokowemu Gutenberg. Moduły blokowe to gotowe elementy strony lub wpisu, teraz także całego motywu, dzięki którym szybko dodajesz teksty, obrazy, media, tabele i edytujesz ich parametry za pomocą interfejsu graficznego. Możesz też dodać blok HTML, który odpowiada za dodawanie własnego kodu. Oto jak to zrobić:

  1. Tworzenie nowego bloku HTML: Przejdź do edytora postów lub stron. Kliknij na ikonę plusa (+), aby dodać nowy blok, a następnie wybierz Własny HTML.
  2. Wprowadź kod HTML: W nowo utworzonym bloku możesz wpisać lub wkleić swój kod HTML. Po wpisaniu kodu użyj zakładki Podgląd wizualny, aby zobaczyć, jak będzie wyglądał na stronie.
  3. Zapisz i opublikuj: Po dodaniu i sprawdzeniu kodu HTML, zapisz zmiany i opublikuj stronę lub post.

Dodanie bloku HTML jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcesz wprowadzić małe fragmenty kodu lub modyfikacje wizualne, takie jak niestandardowe przyciski, osadzone filmy czy formularze kontaktowe. Zwróć jednak uwagę, że w sekcji bloków znajdziesz wiele różnych typów bloku, a ich liczba może zwiększyć się, np. po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek, jak, np. Stackable – Gutenberg Blocks.

Jak edytować kod HTML pojedynczego bloku?

Wstawienie bloku Własny HTML otwiera Ci drogę do dodawania własnych fragmentów kodu. To nie wszystko. Każdy z bloków jaki wstawiasz na stronie lub we wpisie WordPress, możesz dodatkowo edytować, zmienić jego kod. To przydatna funkcja, gdy zechcesz spersonalizować jakiś element, np. dodać kolory do komórek tabeli czy wprowadzić atrybuty adresów URL.

  • W edytorze stron i wpisów WordPress kliknij wybrany blok i rozwiń menu opcji.
  • Kliknij Ustawienia (trzy kropki), a następnie wybierz Edytuj w HTML.
  • Po dokonaniu zmian kliknij Edytuj wizualnie, aby powrócić do klasycznego edytora WordPress.

Jak edytować HTML całej strony lub postu?

Powyżej pokazałem Ci, w jaki sposób dodać kod HTML do strony lub wpisu oraz w jaki sposób edytować HTML dla poszczególnych bloków. To nie wszystko. W dowolnym momencie możesz edytować kod HTML całej strony lub posta, masz kilka opcji:

  1. Edytor blokowy: W edytorze WordPress przejdź do Ustawień po prawej stronie. To ikona trzech kropek, a następnie w sekcji Edytor skorzystaj z przycisku Edytor kodu i odpowiednio Edytor wizualny, aby wyłączyć edycję kodu.
  2. Edytor tematu: Jeśli potrzebujesz edytować HTML w szablonach stron, możesz to zrobić za pomocą Edytora Tematów w WordPressie. Przejdź do Wygląd > Edytor pliku motywu i wybierz plik, który chcesz edytować, na przykład header.php lub footer.php. Pamiętaj, że zmiany w plikach tematu mogą być nadpisane podczas aktualizacji, dlatego warto używać motywów potomnych .

Kiedy HTML jest przydatny podczas edycji treści w WordPressie?

Znajomość HTML jest szczególnie przydatna w kilku przypadkach:

  1. Niestandardowe formatowanie: Kiedy edytory wizualne nie oferują wystarczającej kontroli nad formatowaniem tekstu, HTML pozwala na dokładne dostosowanie wyglądu elementów na stronie. Będziesz mógł na przykład dodawać niestandardowe style do akapitów, list czy obrazów.
  2. Integracja zewnętrznych skryptów: HTML umożliwia osadzanie zewnętrznych skryptów, takich jak widgety, formularze czy reklamy, które mogą być potrzebne do rozszerzenia funkcjonalności strony.
  3. Optymalizacja SEO: Poprzez dokładne oznaczanie nagłówków i innych elementów strukturalnych, HTML może pomóc w lepszym pozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach. Możesz m.in. wykorzystać edytor HTML w celu dodania atrybutów title czy wygodnej edycji innych zmiennych.

Dodawanie i edytowanie kodu HTML w WordPressie może być proste i skuteczne, jeśli znasz podstawowe narzędzia i techniki. Dzięki temu rozwiązaniu i mojej instrukcji możesz tworzyć bardziej spersonalizowane strony internetowe, które będą lepiej odpowiadać na potrzeby Twoich użytkowników​.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement