Zarządzanie bazami danych MySQL w DirectAdmin jest procesem, który można opanować, korzystając z intuicyjnych narzędzi dostępnych w panelu. Dzięki możliwościom takim jak tworzenie baz danych, zarządzanie użytkownikami, zmiana haseł oraz operacje importu, eksportu, kontroli i optymalizacji, DirectAdmin zapewnia pełną kontrolę nad Twoimi danymi. W tym poradniku pokażę Ci, jak łatwo przejść do zarządzania bazami danych, a także jakie operacje na nich możesz wykonać w DirectAdmin.
- Jak przejść do zarządzania bazą danych MySQL w DirectAdmin?
- Jak utworzyć nową bazę danych MySQL w DirectAdmin?
- Jak zmienić hasło do bazy danych MySQL w DirectAdmin?
- Zarządzanie bazą danych MySQL
Jak przejść do zarządzania bazą danych MySQL w DirectAdmin?
- Uruchom panel administratora hostingu DirectAdmin
- W menu nawigacji odszukaj sekcję Zarządzaj/Zarządzanie kontami > Bazy danych.
W nowym widoku zobaczysz listę utworzonych baz danych, z której poziomu możesz szybko przejść do ich edycji – Zarządzaj – lub usunąć bazę danych – Usuń.
Tu także znajduje się podstawowa informacja o tym, ile posiadasz baz danych i jaki jest ich rozmiar – ile miejsca zajmują na serwerze/usłudze hostingowej.
Poniżej znajdziesz także narzędzie do tworzenia nowej bazy danych, oraz informacje o serwerze baz danych, w tym m.in. Hostname oraz wersję SQL.
Jak utworzyć nową bazę danych MySQL w DirectAdmin?
Po zalogowaniu do panelu DirectAdmin sekcji Zarządzaj/Zarządzanie kontami > Bazy danych, znajdziesz obszar odpowiedzialny za utworzenie nowej bazy danych. Szczegółowo opisałem i wyjaśniłem jego działanie w osobnym artykule.
W obszarze Utwórz bazę danych wprowadź informacje oraz skorzystaj z dostępnych opcji:
- Nazwa bazy danych: w tym polu podaj rozszerzenie nazwy bazy danych, tworzących jej pełną nazwę.
- Advenced mode: rozwiń dodatkowe opcje, dzięki którym będziesz mógł opcjonalnie podać nazwę użytkownika (jeśli inna niż nazwa bazy danych) oraz hasło (jeśli inne, niż generowane automatycznie).
Sprawdź, jak utworzyć nową bazę danych MySQL w DirectAdmin krok po kroku z poradnikiem na blogu.
Jak zmienić hasło do bazy danych MySQL w DirectAdmin?
W sekcji Zarządzaj/Zarządzanie kontami > Bazy danych przejdź do zarządzania wybraną bazą danych > kliknij Zarządzaj.
W nowym widoku zobaczysz m.in. listę dostępnych użytkowników bazy danych, którzy mają dostęp do niej. Pierwszy na liście będzie to użytkownik serwera baz danych, kolejne, z rozszerzeniem, np. srv50467_janek, serwer_nazwa, itp. będą to użytkownicy przypisani do obsługi tej określonej bazy danych. Kliknij Zarządzaj przy wybranym przez Ciebie użytkowniku.
W nowym widoku skorzystaj z sekcji Zarządzanie hasłami > Ustal nowe hasło dostępu dla użytkownika.
Ważne! Jeśli nie utworzyłeś osobnego użytkownika bazy danych, nazwa użytkownika będzie taka sama jak nazwa tej bazy. Pamiętaj, że po zmianie hasła do bazy danych konieczne jest jego zaktualizowanie w aplikacji, która z ninejszej bazy korzysta, np. aktualizacja hasła do bazy danych WordPress w pliku wp-config.php.
Zarządzanie bazą danych MySQL
Zarządzanie bazą danych w panelu DirectAdmin daje znacznie więcej możliwości niż tylko tworzenie baz danych MySQL i zmiana hasła dla użytkownika. Możesz m.in. zarządzać użytkownikami baz danych (w tym dodawać ich czy usuwać), ich uprawnieniami do zarządzania bazą danych.
W panelu zyskasz także łatwy dostęp do narzędzi Importu i eksportu oraz naprawy baz MySQL. Wszystkie te narzędzia mogą być dla Ciebie przydatne na różnych etapach korzystania z hostingu czy zarządzania projektami jak tworzenie stron internetowych WordPress.
Wróćmy do panelu DirectAdmin, pokażę Ci teraz, jakie masz dodatkowe możliwości zarządzania bazą danych. W sekcji Zarządzaj/Zarządzanie kontami > Bazy danych przejdź do zarządzania wybraną bazą danych > kliknij Zarządzaj.
Informacje ogólne o bazie danych
Pierwsza dostępna sekcja to szczegółowe informacje o bazie danych. Znajdziesz tu m.in:
- nazwę bazy danych i domyślny zestaw obsługiwanych znaków, a także sposób ich porównywania, zestaw znaków do kodowania danych,
- rozmiar bazy danych oraz liczbę użytkowników, którzy mają dostęp,
- liczbę tabel, czyli strukturę bazy danych, kolumn i wierszy,
- liczbę zdarzeń w MySQL, czyli zaplanowanych zadań, automatycznie wykonywanych przez serwer baz danych w określonym czasie,
- triggers, czyli liczbę wyzwalaczy, procedury, automatycznie uruchamianych w odpowiedzi na pewne zdarzenia,
- liczbę routines, czyli procedur i funkcji, zbiorów instrukcji SQL.
Zarządzanie użytkownikami bazy danych
W kolejnym obszarze panelu zarządzania bazą danych znajdują się informacje o jej użytkownikach, a dokładnie Lista użytkowników, którzy mogą uzyskać dostęp do tej bazy danych, wraz z podsumowaniem uprawnień dostępu.
- Skorzystaj z opcji Zarządzaj, aby m.in. zmienić hasło dostępu użytkownikowi, a także, aby nadać mu uprawnienia do innej bazy danych lub nowego, dodatkowego hosta.
- Przywileje (Uprawnienia): Określ, jakie uprawnienia mają użytkownicy w bazie danych. Możesz kontrolować dostęp do odczytu, zapisu, modyfikacji i innych operacji.
- Revoke Access: Jeśli chcesz wycofać dostęp dla danego użytkownika, użyj tej opcji.
Operacje na bazie danych
- Import: Pozwala na wczytanie danych z pliku SQL lub GZ do bazy danych.
- Export as SQL: Eksportuje dane z bazy do pliku SQL.
- Export as GZ: Eksportuje dane do skompresowanego pliku GZ.
- Sprawdź (Check): Sprawdza integralność i spójność bazy danych.
- Napraw (Repair): Naprawia ewentualne uszkodzenia w bazie danych.
- Optymalizuj (Optimize): Optymalizuje strukturę tabel oraz indeksów w bazie.