Strony i wpisy to dwa podstawowe typy treści, jakie możesz opublikować w witrynie WordPress. Utworzenie nowej strony w WordPressie to prosty, ale skuteczny sposób na dodanie przeważnie statycznej zawartości do Twojej witryny, takiej jak strona Informacje, strona kontaktowa lub strona usług. W tej instrukcji pokażę Ci, w jaki sposób dodać nową stronę do witryny WordPress oraz jakie masz możliwości edycji jej parametrów.
Czym są strony w WordPress?
Strony w WordPressie to jeden z dwóch typów publikowanego contentu i są one przeważnie dedykowane publikacji statycznych treści, np. używanych do przechowywania ponadczasowych informacji, które rzadko się zmieniają. Mogą nimi być np. informacje o firmie, historia, pracownicy, strona kontaktu, oferta, regulaminy, itp..
W odróżnieniu od postów, które są uporządkowane chronologicznie, strony są tylko hierarchiczne. Oznacza to, że mogą one być nadrzędne i podrzędne względem siebie, zawierać podstrony.
Statyczny charakter stron sprawia, że nadają się one do treści, które powinny stanowić część struktury Twojej witryny, a nie regularne aktualizacje, tak jak w przypadku wpisów/postów WordPress: Czym są i jak dodawać posty?
Jak dodać nową stronę w WordPress?
Dodawanie nowych stron do struktury witryny WordPress jest naprawdę proste i przebiega identycznie jak dodawanie postów. Różnice wynikają wyłącznie z ilości dostępnych parametrów w oknie edycji. Pokażę Ci to krok po kroku:
- Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress. Jeśli jeszcze nie logowałeś się, sprawdź poradnik: Logowanie do WordPress
- Po lewej stronie ekranu znajdziesz pasek menu. Rozwiń Strony, najeżdżając na nie kursorem myszki lub po prostu kliknij, a następnie kliknij Dodaj nową.
W tej chwili znalazłeś się w edytorze wpisów. Przejdźmy do redagowania treści:
- Wpisz tytuł: w polu Dodaj tytuł wpisz Nazwę strony, np. Kontakt.
- Tworzenie treści: użyj edytora bloków, aby utworzyć treść. Możesz dodawać akapity, obrazy, listy i inne elementy multimedialne.
Oparty na blokach interfejs edytora Gutenberga umożliwia strukturyzację zawartości strony na różne sposoby, zapewniając elastyczność, jak również łatwość użycia. Każdy typ bloku ma określone elementy sterujące umożliwiające dostosowywanie, poprawiające jakość wizualną i funkcjonalną Twojej strony.
W WordPress możesz też korzystać z gotowych motywów, motywów blokowych, wzorców, a także kreatorów stron WWW, jak Divi czy Elementor, które znacznie rozszerzają możliwości stworzenia atrakcyjnej strony w witrynie. O tym wszystkim przeczytasz na blogu.
Publikowanie strony
Treść została dodana, jeśli chciałbyś w tej chwili opublikować swoją pierwszą stronę w witrynie WordPress, możesz od razu kliknąć Publikuj. W odróżnieniu od postów strona nie musi spełniać żadnych innych warunków.
To jednak nie wszystko. Okno edycji stron WordPress oferuje znacznie więcej. W dalszej części artykułu wyjaśnię Ci, co możesz jeszcze zrobić przed opublikowaniem pierwszej strony.
Okno edycji strony WordPress:
Ustawienia paska bocznego
- Stan i widoczność: kontroluj, czy Twoja strona jest publiczna, prywatna czy chroniona hasłem. Możesz także zaplanować publikację swojej strony w określonym dniu i godzinie.
- Adres URL: dostosuj adres URL, aby uzyskać linki przyjazne dla SEO, łatwe do zapamiętania oraz udostępnienia.
- Wyróżniony obraz: ustaw wyróżniony obraz, który wizualnie reprezentuje Twoją stronę, szczególnie przydatny do udostępniania w mediach społecznościowych i miejsc docelowych o określonej tematyce.
Zaawansowane opcje
- Strona nadrzędna: Uporządkuj swoje strony, ustawiając stronę nadrzędną w celu utworzenia hierarchii. Jest to przydatne do porządkowania powiązanych treści w ramach głównej kategorii.
- Szablon: wybierz szablon, jeśli Twój motyw obsługuje niestandardowe szablony stron. Dzięki temu możesz zastosować na swojej stronie różne układy i style.
- Hierarchia: Określ kolejność wyświetlania stron, jeśli pod stroną nadrzędną znajduje się wiele stron.
Końcowe kroki: podgląd i publikacja
- Podgląd: użyj funkcji podglądu, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać Twoja strona przed opublikowaniem. Dzięki temu wszystkie elementy są prawidłowo umieszczone i działają zgodnie z oczekiwaniami.
- Publikuj: po zakończeniu kliknij przycisk „Opublikuj”, aby Twoja strona została opublikowana.