Obserwuj

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use

Jak zainstalować wtyczkę WordPress z repozytorium?

Wtyczki WordPress to bez wątpienia jeden z elementów tego popularnego systemu CMS, bez którego trudno byłoby sobie dziś wyobrazić budowanie witryn internetowych. Nieograniczone możliwości rozbudowy WordPress o nieskończoną liczbę komponentów, za sprawą jednej małej aplikacji, którą możesz zainstalować dosłownie, jednym kliknięciem – robią wrażenie. W tym krótkim poradniku pokażę Ci, jak wygląda instalacja wtyczki WordPress w panelu administratora, korzystając z repozytorium wtyczek.

Dlaczego warto instalować wtyczki z repozytorium WordPress?

Krótkie przypomnienie: Repozytorium wtyczek WordPress to obszerna biblioteka zawierająca tysiące wtyczek. Ten oficjalny katalog jest dostępny bezpośrednio z panelu administracyjnego Twojej witryny WordPress, oferując bezpieczne i przyjazne środowisko do wyszukiwania oraz instalowania rozszerzeń.

Jedną z głównych zalet korzystania z repozytorium wtyczek WordPress jest wygoda. Za pomocą kilku kliknięć możesz wyszukać, zainstalować i aktywować wtyczkę bez opuszczania panelu administracyjnego. Co więcej, wtyczki z repozytorium otrzymują regularne aktualizacje, którymi możesz zarządzać bezpośrednio ze swojego dashboardu, dzięki czemu Twoja witryna pozostaje bezpieczna, a także aktualna.

Advertisement

Przeglądanie dostępnych wtyczek

Instalowanie wtyczek z repozytorium WordPress w panelu administratora jest najpopularniejszym sposobem ich instalacji. Zanim jednak dokonasz wyboru, możesz przeglądać wszystkie dostępne rozszerzenia.

Katalog oferuje różne filtry i znaczniki, które mogą pomóc zawęzić wyszukiwanie. Na przykład możesz filtrować wtyczki według słów kluczowych, autora, tagu, a przez to podawać różne kryteria poszukiwania. Możesz po prostu wpisać słowa kluczowe związane z potrzebną Ci funkcjonalnością, nazwy lub inne frazy powiązane, a wyświetlą się odpowiednie wtyczki.

Ponadto masz dostęp do podstawowego filtra, tj. wykazu wtyczek Wyróżnionych, Popularnych, Polecanych.

Co więcej, jeśli nie możesz odszukać interesującego Cię rozszerzenia, skorzystaj po prostu z wyszukiwarki Google. Z pewnością znajdziesz poradniki, z których dowiesz się, co warto zainstalować lub po prostu trafisz do repozytorium WordPress online, na stronie https://pl.wordpress.org/plugins/

Opcje instalacji wtyczek WordPress

Oprócz instalowania wtyczek bezpośrednio z repozytorium, co opisałem dla Ciebie w tym poradniku krok po kroku, możesz także załadować wtyczkę ręcznie. Ta metoda jest przydatna w przypadku wtyczek premium lub niestandardowych, niedostępnych w repozytorium.

Aby to zrobić, pobierz plik zip wtyczki ze strony autora, następnie przejdź do panelu administracyjnego WordPress, przejdź do Wtyczki > Dodaj nową > Prześlij wtyczkę i prześlij plik zip.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników inną opcją jest instalacja wtyczki przez FTP. Ta metoda polega na pobraniu pliku ZIP wtyczki, rozpakowaniu go oraz przesłaniu wyodrębnionego folderu do katalogu wp-content/plugins Twojej witryny przy użyciu klienta FTP. Po przesłaniu wtyczkę możesz włączyć z panelu administracyjnego WordPress.

Jak zainstalować wtyczkę WordPress z repozytorium

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress.
  2. Przejdź do Wtyczki > Dodaj nową.
  3. Użyj paska wyszukiwania, aby znaleźć potrzebną wtyczkę. Możesz wyszukiwać według nazwy, słowa kluczowego lub autora. Każda wtyczka posiada szczegółowy opis, do którego przejdziesz klikając Szczegóły.
    • Zwróć uwagę, że w tym widoku dostępna jest także dedykowana sekcja Motywy blokowe, o których warto pamiętać, gdyż są naprawdę proste w obsłudze, a otwierają ciekawe możliwości budowania szablonu strony WWW.
  4. Po znalezieniu żądanej wtyczki kliknij Zainstaluj. WordPress pobierze i zainstaluje plugin. Po zakończeniu instalacji przycisk Zainstaluj zmieni się na Włącz. Kliknij Włącz, aby włączyć wtyczkę na swojej stronie.

Wiele wtyczek ma własne ustawienia i konfiguracje. Po aktywacji przejdź do strony ustawień wtyczki, aby dostosować jej funkcjonalność do swoich potrzeb. Tę stronę zwykle można znaleźć w menu po lewej stronie lub poprzez sekcję Wtyczki > Wszystkie wtyczki i klikając, np. Settings przy wybranym rozszerzeniu.

Uwagi do instalacji wtyczek WordPress

Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki ważne jest sprawdzenie, czy działa ona poprawnie. W tym celu zacznij od sprawdzenia interfejsu oraz backendu swojej witryny pod kątem zmian lub błędów. Niektóre wtyczki mogą wymagać dodatkowej konfiguracji, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie ustawień wtyczki lub w dokumentacji. Jeśli pojawią się błędy w działaniu witryny, zawsze możesz wyłączyć i odinstalować wtyczkę, lub ją dezaktywować za pomocą połączenia z serwerem FTP (np. gdy wystąpi krytyczny błąd w WordPress).

Pamiętaj, aby dbać o regularne aktualizacje wtyczek oraz utrzymywać tylko te, które są naprawdę niezbędne w Twoim projekcie. WordPress powiadomi Cię o dostępnych aktualizacjach w panelu administracyjnym, a jednym kliknięciem możesz zaktualizować wtyczki lub włączyć automatyczne aktualizacje. Regularna konserwacja, w tym aktualizacje i usuwanie nieużywanych wtyczek, zapewni płynne działanie Twojej witryny.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement